Kancelaria adwokacka Piotra Czyżyńskiego zajmuje się nie tyko sprawami cywilnymi, karnymi i administracyjnymi, ale także rodzinnymi.
W ramach spraw rodzinnych reprezentujemy zarówno uprawnionych jak i zobowiązanych do alimentacji w postępowaniu sądowym. Istnieje też możliwość sporządzenia samego pozwu, odpowiedzi na pozew lub innego pisma procesowego, ale tylko pełna reprezentacja zapewnia wysoki poziom ochrony prawnej zabezpieczając interesy Klienta przed skutkami nieznajomości prawa.
Osobami uprawnionymi do alimentacji są przede wszystkim dzieci. Jeżeli rodzice dziecka zawarli małżeństwo i wzięli rozwód to w wyroku rozwodowym zostały określone zasady ponoszenia obowiązku alimentacyjnego. Oczywiście zasady te można zmienić w późniejszym czasie, jeżeli zmieniły się okoliczności sprawy.
Jeżeli natomiast rodzice nie zawarli małżeństwa to o zasadach realizowania obowiązku alimentacyjnego orzeka Sąd na wniosek (pozew) zainteresowanego. W sprawie tej co do zasady dziecko małoletnie jest reprezentowane przez rodzica, z którym mieszka i który sprawuje nad nim bezpośrednią opiekę. To przedstawiciel ustawowy reprezentuje małoletniego, ale oczywiście może także udzielić pełnomocnictwa radcy prawnemu lub adwokatowi.
Pozew o alimenty to pismo procesowe, które obok elementów obligatoryjnych dla każdego pisma powinno zawierać informację jakiej kwoty alimentów miesięcznie domaga się uprawniony do alimentacji lub w jego imieniu przedstawiciel ustawowy względnie pełnomocnik. W polskich realiach alimenty są orzekane najczęściej w kwocie od 500 zł do 1000 zł miesięcznie na jedno dziecko W przypadku dwóch lub więcej dzieci kwota przypadająca na jedno dziecko przeważnie ulega zmniejszeniu. Na wyższą kwotę alimentów można liczyć wówczas, gdy osoba zobowiązana wykonuje zawód lub prowadzi działalność gospodarczą przynoszącą znacznie wyższe, niż przecięte dochody, względnie wykonuje pracę za granicą. Pozwy takie są zwolnione z obowiązku wniesienia opłat sądowych. W pozwie należy wykazać jakie koszty utrzymania ciążą na osobie uprawnionej do alimentacji. Do kosztów tych należą, w szczególności koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, czynsz najmu, opłaty za media, koszty wyżywienia, ubrania, edukacji, środków czystości czy rozrywek w rozsądnych granicach oraz koszty leczenia. Dołączanie rachunków za wyżywienie jest zbyteczne i stanowi nadmierny formalizm, gdyż Sąd doskonale potrafi ocenić jaką kwotę uprawniony czy zobowiązany do alimentacji powinien przeznaczać na wyżywienie. Nie dotyczy to sytuacji nietypowych, czyli np. przypadków, gdy zachodzi konieczność specjalnego żywienia związanego z chorobą lub innym zaburzeniem. Jeżeli chodzi o lekarstwa to warto dołączyć do pozwu faktury na ich zakup. Po otrzymaniu pozwu, jeżeli nie zawiera on braków formalnych Sąd zwykle doręcza go pozwanemu zobowiązując do złożenia odpowiedzi na pozew i przedłożenia dokumentów na okoliczność uzyskiwanych dochodów oraz ponoszonych na utrzymanie wydatków. Najczęściej będzie tutaj chodzić o zaświadczenie o wynagrodzeniu, względnie kopie deklaracji podatkowej za poprzedni rok. Warto jednak pamiętać, że nawet wykazanie dużych kosztów utrzymania nie oznacza, ze Sąd uzna, że są one zasadne. Zarówno pozwany jak i powód powinni żyć na stopie życiowej uzależnionej od uzyskiwanych dochodów, w innym bowiem przypadku ich roszczenia lub zarzuty nie zasługują na ochronę prawną. Zasadą jest też, że dzieci powinny żyć na takiej samej stopie życiowej jak ich rodzice, oznacza to, że jeżeli ojciec lub matka żyją na wysokiej stopie życiowej, osiągają wysokie dochody to także poziom życia dziecka powinien być adekwatny. To samo dotyczy stopy życiowej małżonków.
Adwokat Piotr Czyżyński Kancelaria adwokacka w Rzeszowie
ul. Piłsudskiego 17/5, 35-074 Rzeszów
tel.: +48 721 943 242
adwokat-rzeszow24.pl
NIP: 6621805341
REGON: 381264034
godziny otwarcia:
poniedziałek: 08:00 - 16:00
wtorek: 08:00 - 16:00
środa: 08:00 - 16:00
czwartek: 08:00.